Mofaja is coming.....reggae and dancehall sound system

Cultural Reggae vibez

Cultural Reggae vibez - obrázek

Cultural Reggae vibez - obrázek

http://www.culturalreggaevibez.cz/novinky.html

Johnny Clarke

            Johnny Clarke patří k opravdovým legendám světové reggae a dubové scény.
Narodil se v roce 1955 v jamajském Whitfield Town, v 16ti letech se stal vítězem talentové soutěže Tonyho Macka, avšak doopravdy se proslavil až o tři roky později, kdy jeho schopnost psát bystré texty zabývající se kulturní problematikou upoutala pozornost milovníku jak roots, tak klasického rocksteady.
V letech 1975 až 1979  byl Johnny Clarke na Jamajce opakovaně zvolen Umělcem Roku a v roce 1976 byl jako jeden z prvních jamajských umělců zapsán pod britský label Front Line.

V roce 1980 navázal spolupráci s producentem S Douglasem. Výsledkem byly písně jako "Rude Boy", "Can't Get Enough" a "Guide Us Jah", které ihned pronikly na přední příčky reggae hitparád.
Na jeho hitech se podíleli snad všichni slavní reggae a duboví producenti své doby -  King Tubby, Errol Thompson, Bunny Lee, Princ Jammy, Studio One a další.
Johnny Clarke spolupracoval i s řadou hudebníků a Djů, za zmínku stojí například Hortense Ellis, Dillinger, Barry Brown, Delroy Wilson, Pat Kelly, Third World (se kterými natočil většinu svých počinů vydaných na britských ostrovech koncem sedmdesátých a počátkem osmdesátych let.), nebo the Aggrovators.

V roce 1983 vydal společně s Cornellem Campbellem album  "Johnny Clarke Meets Cornell Campbell in New Style", které zachycuje  zpěvákův posun směrem k dancehallu. Jeho singly "Give Me Love", "Young Rebel", "Get in the Groove" a další opět bodovaly v hitparádách.

I přes velký úspěch Johnny Clarke stále cítil, že nemá plnou podporu Jamajčanů, a tak se v roce 1983 přestěhoval do Londýna, kde začal spolupracovat s Neilem "Mad Professorem" Fraserem. Společně vydali album "Yard Style", a píseň "Nuclear Weapon" z tohoto alba vystartovala na vrchní přičky britských hitparád.
Po zbytek osmdesátých let Johnny Clarke natáčel desky hlavně s velikány jako King Tubby, Prince Jammy nebo Errol Thompson.

V devadesátých letech se Johnny Clarke na nějakou dobu odmlčel; zajímavostí je, že nazdory tomu v roce 1995 poprvé ve svém životě přijal pozvání na jeden z největších jamajských festivalů - Reggae SunSplash - do té doby hrdě odolával všem jejich pozvánim.

Johnny Clarke dnes opět žije na Jamajce, nadále pokračuje ve své tvorbě a hity jako „Blood Dunza” a “Every Knee Shall Bow” dokáží i třicet let po svém vzniku uvést do varu příznivce reggae po celém světě.www.roots-archives.com/artist/14

 


Soothsayers/Red Earth Collective

            Skupina Soothsayers, působící v Londýnskem Brixtonu, by se možná dala zaškatulkovat jako "world music" formace, ovšem jak Soothsayers dokazují, i tato škatulka můze být velice široká. V jejich hudbě najdeme prvky afrobeatu, dubu, reggae, ska a urban jazzu a také inspiraci hudebníky jako King Tubby, Fela Kuti, The Wailers, Roots Manuva nebo Augustus Pablo. Soothsayers se nebojí proniknout na pole funku, hip-hopu a jiných stylů pevně spojených také s londýnskou historií a kulturou.

Soothsayers hrají pod taktovkou dvou hlavních členů - hráčů na dechové nástroje.
Idris Rahman vyrostl v Sierra Leone a v Nigérii a jako mladý hudebník procestoval většinu západní Afriky s muzikantem Hughem Masakelou. Na sklonku devadesátých let se ve studiu Mad Professora při spolupráci na nahravání dechové sekce setkal s Robinem Hopcraftem a rozhodli se společně založit hudební projekt Soothsayers (pozn. "soothsayer" v překladu znamená “věštec“ nebo „jasnovidec“).

Zanedlouho se k nim přidal bubeník a zpěvák Adesose Wallace, původem z Nigerie, a basák Kodjovi Kush, pocházející z Toga.

Kapelu v současné době tvoří také perkusionistka Satin Singh a kytaristé Phil Dawson (který jinak také spolupracuje s umělci jako Tony Allen nebo Natasha Atlas) a Derek Johnson.
Na klávesy hraje Idrisova sestra Zoe Rahman, jazzová pianistka, která byla v minulosti nominována na Mercuryho cenu, a na bicí hraje Patrick Illingworth.

S kapelou také úzce spolupracují úspěšní britští producenti, například Mad Professor (za povšimnutí stojí zejména jeho remix "Blinded Souls"), Nick Manasseh (který dokázal příjemně propojit Soothsayers se světem reggae – mimo jiné přes zpěváky jako Michael Prophet, Earl 16, Linval Thompson, Max Romeo a v neposlední řadě Johnny Clarke) a Markie Lyrics z Universal Roots, a umělci jako Keziah Jones nebo Nana Y Mensah.

Soothsayers zatím vydali čtyři alba - Lost City, Tangled Roots, One More Reason a Red Earth Dub.
Několik jejich písní vyšlo na vinylu (Např. Bad Boys s Johnny Clarkem na Red Earth Records labelu).
Na tvorbě vinylů  se Soothsayers podílejí  i jinak (natáčejí instrumentální verze popř. producenti využívají jen dechové sekce Soothsayers, například na desky
ze studií labelů Roots Garden nebo Universal Roots).
Jelikož se Soothsayers plánují věnovat trochu více dubu, rozhodli se začít vystupovat také pod uměleckým jménem Red Earth Collective, které používají výhradně pro své dubové počiny.www.soothsayers.net

 

A tady jsou nějaké ukázky z tvorby výše popisovaných:

29.04.2010 19:33:55
payah
Jah bless you
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one