Mofaja is coming.....reggae and dancehall sound system

30.3. Alborosie v Praze

30.3. Alborosie v Praze - obrázek

30.3. Alborosie v Praze - obrázek

z jahmusic.net
Jak už všichni určitě dobře víte, 30. března vystoupí u nás v republice poprvé italský rodák Alborosie. Bude to v pořadí druhé velké jmého v rámci RealBeat sezóny 2010. Spolu s Albem dorazí do Lucerny i jeho doprovodná kapela Shenghen Clan z Itálie. Předskokany budou další vzácní hosté z Itálie - duo Nico Royale a Mark-One za doprovodu Rasta Pasta Crew. Teď se ale podíváme pořádně na zub velkému Puppa Albo, tady je původní profil!

Alborosie je další umělec původem z Evropy, který si dokázal udělat velké jméno nejen v Evropě, ale i na Jamajce. V jeho muzice si bere inspiraci od roots reggae, přez new roots až po dancehall. Alborosie, vlastním jménem Alberto D’Ascola se narodil v roce 1977 na Sicílii. Jeho talent se projevoval už brzy. Mimo zpěvu je také výborný hráč na několik hudebních nástrojů, například kytara, basa, piáno nebo bicí. V 15ti letech dal dohromady svou první kapelu s názvem Raggae National Ticket, která měla takový úspěch, že v ten samý rok vzniku (1993) byla zapsána pod BGM Records Italia. Tahle kapela dokázala dokonce v roce 2000 prodat přez 200 tosíc nosičů. Kapela měla  i možnosti vystupovat na Jamajských festivalech a to Sunsplash 1999 a na Sumfest 2000.

Albo2V roce 2001 se Alborosie rozhodl zkusit to se sólovou dráhou a toto rozhodnutí se určitě vyplatilo.  Přestěhoval se na Jamajku a začal dělat zvukového inženýra a producenta. Také začal spolupracovat s umělci jako Gentleman nebo Ky-Mani Marley. Alborosie také dostal možnost od Jona Bakera z  Geejam Studios napsat písně pro lidi jako Manu Chao, Mario, Angie Stone nebo Jimmy Cozier. Netrvalo dlouho a začala spolupráce s dalšími umělci pod záštitou GeeJam/Dienz Records. Zmínil bych určitě jména jako Sizzla, Beenie Man nebo Dean Frazer, který exceloval v Praze minulý týden.

V tu dobu už Alborosie pracoval na svém prvním sólovém albu, které vyšlo v roce 2008 pod názvem „Soul Pirate„. Na tomto albu vyšlo mnoho zásadních skladeb, které se stali čísly jedna v hitparádách. Velké ohlasy měla skladba „Herbalist“ , ale ta se na Jamajce neujala, kvůli údajnému propagování drog (!) Další skladby jako „Call Up Jah„, „Waan The Herb“ která vznikla spoluprácí s Mykaelem Rosem, nebo „Sound Killa“ už se staly hity i na Jamajce. Jeho track „Kingston Town“ se dokonce stala tamní hymnou léta roku 2007. Po úspěšném debutovém Albu vyšlo v roce 2009 album druhé. Jmenuje se ESCAPE FROM BABYLON a nese se v trošku poklidnějším duchu, než první album. Písně jako „I Rusalem“ nebo „Can’t Stand It“ se samplem Dennise Browna mají také veliký úspěch u posluchačů. Budoucnost je otevřená.

Tak všichni doražte 30. břzezna do Lucerny na další koncert. Snad se všechno vyvede a odneseme si skvělý zážitek.

10.02.2010 19:59:30
payah
Jah bless you
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one