Mofaja is coming.....reggae and dancehall sound system

Do Prahy dorazí začátkem srpna Third World

Do Prahy dorazí začátkem srpna Third World - obrázek

Do Prahy dorazí začátkem srpna Third World - obrázek

Do Prahy dorazí začátkem srpna Third World!
Tak jsme zdárně přežili tři dny a noci festivalu v Žizníkově (btw brzy zveřejníme rozhovoSry s oběma stars) a pořád ještě nemáme dost reggae :) Pokud na tom jste podobně, mohla by vás potěšit zpráva, že v úterý 4. Srpna do ČR dorazí poprvé jamajská legenda Third World. Autoři hitů "Now that We Found Love", "1865 (96° in the Shade)", "Try Jah Love" nebo "Raggae Ambassador" přijedou do pražského Lucerna Music baru v rámci evropského turné
Third World založili na Jamajce v roce 1973 Stephen "Cat" Coore a Michael "Ibo" Cooper, kteří tehdy spolu hráli v začínajících Inner Circle. Oba tehdy už měli za sebou studia na Kingston´s Royal School of Music a oba měli své zkušenosti s hraním v kapelách i jako solo interpreti. Do party se přidal vzápětí i Richard Daley, Milton Hamilton (další veterán z Inner Circle), Irwin "Carrot" Jarrett a Cornel Marshall. Už od začátku kapela fungovala jako soběstačný projekt, takže narozdíl od většiny obal nejslavnejsiho albaostatních jamajských skupin se místo shánení doprovodu pro různé zpěváky, soustředili výhradně na svou hudbu.

Jejich první koncert proběhl v ´73 na oslavě Dne Jamajské nezávislosti, po kterém vystupovali po celém Kingstonu. O rok později pak prorazili v Londýně, kde vydali svůj Third World 2009debutový singl "Railroad Track" a upsali se gigantu Island Records, který může za solo kariéru Boba Marleyho a způsobil tak rozpad původního vokálního tria The Wailers. Následně dělali Marleyho předkapelu na jeho britském turné v roce 1975, kdy vyšlo i jejich první album. Marshalla tehdy nahradil William Stewart, s kterým kapela nahrála v ´77 druhou desku 96° IN THE SHADE, která se stala včetně stejnomenného hitu klasikou v historii roots reggae. Do mainstream ale Third World prorazili až třetím albem JOURNEY TO ADDIS, kde najdete i jejich slavnou předělávku R&B hitu "Now That We Found Love", která je vystřelila do mezinárodních Top10 a umožnila proniknout více posluchačům do kouzla jamajské hudby.

Stephen "Cat" CooreThird Word poté vydali u Island records další tři alba, než jim došlo, že je label záměrně drží ve stínu za jejich hlavním zájmem, kterým byl Bob Marley. Kapela se tak začátkem 80. let přesunula ke Columbia Records, kde vyšly další čtyři úspěšné desky a s nimi související velké turné po USA a Velké Británii. Do skupiny tehdy přišel nový baskytarista William Clarke a kapelu tehdy oslovil i Stevie Wonder, z jejichž spolupráce pak vznikl hit "Try Jah Love". Kapela byla tehdy reggae puritány kritizována, že už to není čisté roots reggae, ale na druhou stranu jsou Third World první reggae kapelou, která obohatila svůj zvuk o funk a začala používat syntetizátor. Jejich hudba se od počátku snaží o objevování nových břehů a chce se dotknout posluchačů napříč žánry. Mimochodem právě oni prosadili větší zájem o dub poetry (poesie v rytmech), která se stala základem budoucího dancehallu. V ´85 vydali album SENCE OF PURPOSE, které pro změnu získalo velkou odezvu na scéně amerického hiphopu. V ´92 pak vydali desku COMMITTED, která byla primárně dancehallová, ale její titulní track se prosadil v R&B hitparádách. Mezi následujícími nahrávkami doporučujeme k poslechu také desky LIVE IT UP (1995) a GENERATION COMMING z roku 1999. Každá z jejich nahrávek je hudebním unikátem, který stojí za poslech. Stejně tak i jejich živé koncerty jsou povinností pro všechny milovníky kvalitní muziky.


Third World 2009Diskografie:2005 BLACK GOLD & GREEN
2004 20th CENTURY MASTERS THE MILLENIUM COLLECTION
2003 AIN´T GIVING UP
2001 ULTIMATE COLLECTION
1994 REGGAE GREATS
1992 COMMITTED
1989 SERIOUS BUSINESS
1983 ALL THE WAY STRONG (reedice 2004)
1985 REGGAE GREATS (LP)
1982 YOU´VE GOT THE POWER
1981 ROCK THE WORLD
1980 PRISONER IN THE STREET
1980 ARISE IN HARMONY
1978 JOURNEY TO ADDIS
1977 96° IN THE SHADE
24.07.2009 11:37:29
payah
Jah bless you
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one