Mofaja is coming.....reggae and dancehall sound system

Jah Mason a Lutan Fyah

Jah Mason a Lutan Fyah - obrázek

Jah Mason a Lutan Fyah - obrázek

nejlepší nu roots na Žizníkově

Jah Mason a Lutan Fyah zazáří v Žízníkově


Dvě prvotřídní jamajské hvězdy rozzáří program 9. ročníku Žízníkovského festivalu.
 

Na opravdu hvězdný program se mohou těšit všichni milovníci reggae a spřízněných rytmů, kteří se rozhodnou navštívit letošní již 9. ročník festivalu Reggae Ethnic Session. Tak jako každým rokem proběhne v Žízníkově u České Lípy, tentokráte v poslední červnový víkend (27.-29.6). Energičtější a žhavější vstup do prázdninového léta byste hledali jen těžko… V sobotu v pozdních večerních hodinách odpálí svůj set v Žízníkově dvě zářící hvězdy současného jamajského reggae/dancehall soundu: Jah Mason a Lutan Fyah. Jsme opravdu rádi, že se podařilo objevit skulinu v jejich nabitém evropském turné, a pozvat tyto dvě velké a uznávané osobnosti jamajské scény i k nám do srdce Evropy, které stále více tepe reggae, ragga, dancehallem i všemi dalšími afro-karibskými rytmy.

Odkud přichází a co nám přináší….

Oba pozoruhodní zpěváci na pomezí  nu-roots reggae a dancehallu, oba i přes své mládí uznávaní a slavní, oba „bobo dreads“, oba kluci z drsných jamajských ghett přinášející poselství lásky a pokory….

Jah Mason se narodil v roce 1970 v jamajské farnosti Manchester a už jako kluk dostal přezdívku Perry Mason - pravděpodobně podle známého detektiva… V patnácti letech se začal hlásit k rastafariánské komunitě. Masonova hudební kariéra započala pod křídly reggae veterána Junior Reida, a zásadní směr nabrala pod vlivem spolupráce se starším a zkušenějším Capletonem (kterého jste mohli slyšet na loňském koncertě v pražském Lucerna Music Baru). Ten inspiroval Masona, aby se přiklonil k ortodoxnímu a v současnosti velmi vlivnému učení rastů z domu „Bobo Ashanti“, aby si své jméno změnil z Perryho na „Jah“ a vyjádřil tak moment znovuzrození, kdy začal vědomě pracovat pro Stvořitele jako “stavitel spravedlnosti”. Narozdíl od mnoha jiných v dancehallu si tak zakládá na čistotě svých slov a odmítá věnovat své texty sexu a násilí. Spíš jej zajímá vzdělávání a cestování po světě, především do Afriky (přemýšlí dokonce nad přestěhováním se do Ghany nebo Etiopie). Místo kontroverznímu jamajskému dancehallu se věnuje raději duchovnímu odkazu etiopského císaře Haile Selassieho. Z hudebního pohledu má Jah Mason zasloužené štěstí, že pracuje od začátku s producentskou špičkou, a daří se mu tak vydávat alba (na kontě jich má kolem desítky u různých labelů) i hity jako je My Princess Gone, Lion Look a další, jak na běžícím pásu. Letos se očekává nový přírůstek do jeho úspěšné a plodné diskografie – No Matter the Time, který je podpořen právě probíhajícím evropským turné. Pozitivní postoj a skvělý melodický a osvěžující hlas to je klíčem Masonova úspěchu nejen mezi jamajským publikem.

Po jeho boku se objeví ohnivou vášní a energií vyzbrojený Lutan Fyah, který bývá v současnosti označován za jednoho z nejtalentovanějších „kulturních válečníků“ a mladých roots zpěváků na Jamajce. Narodil se jako Antony Martin roku 1975 v chudinské čtvrti Spanish Townu. Během studií na střední škole v Portmoru se věnoval spíše fotbalu, a nevedl si rozhodně špatně, takže brzy již kopal první ligu… Již od dětství byl však také nadšeným posluchačem hudby, zejména samozřejmě reaggae, uprostřed kterého vyrůstal. Jeho dědeček provozoval na dvorku soundsystém, takže mladý Anthony se zde mohl seznámit a inspirovat s celou řadou vokálních technik a stylů, jež všechny brzy ovládl.  Pod vlivem reggae přijal již na střední škole rastafariánskou víru a život. Zároveň se začal více dívat kolem sebe a objevoval v sobě soucit s chudými a prostými lidmi, porozumění sociálním problémům a spoustu dalších témat, která začal zpracovávat do písní a prvních dubplatů. Kromě spolupráce s věhlasným Buju Bantonem, byl pro jeho další hudební směřování klíčový rok 2001, kdy potkává, v té době již slavného „singjaye“ Jah Masona, jemuž Lutan Fyahův originální projev a zejména uvědomělé texty natolik oslovily, že s ním nejen natočil několik písní, ale také ho pozval jako předskokana na své turné po Spojených Státech a Evropě. Do širšího povědomí prorazil po roce 2004 především díky německým producentům, a od té doby má na kontě více než stovku singlů a pět alb. Kromě toho, že výborně zpívá, a kromě reggae se nevyhýbá ani dancehalu, lovers rocku, hip-hopu či jiným stylům, také obstojně hraje na kytaru, klávesy a buben kette. Zejména však chce svými uvědomělými písněmi přinášet světlo všem lidem hledajícím pozitivní poselství.  

Ne náhodou se tedy tito dva spolu objeví na hlavní scéně žízníkovského festivalu – nenechte si tu záři ujít!

www.reggaefestival.cz

17.06.2008 11:22:19
payah
Jah bless you
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one