Mofaja is coming.....reggae and dancehall sound system

Luciano letos na Žíznikově

Luciano letos na Žíznikově - obrázek

Luciano letos na Žíznikově - obrázek

Luciano
Sametový maestro z Jamajky přijede do Prahy
 

Luciano Příběh muže, který se jmenuje Jepther McClymont aka Luciano začal 20. října 1964 v Davey Town blízko městečka Manchester na Jamajce. Jepther původně zpíval baryton v místním církevním sboru adventistů, ale brzy jej okouzlila kultura sound systémů, kterých je na Jamajce více než hub po dešti. Přestěhoval se proto záhy do Kingstonu - hlavního města Jamajky, kde se soustřeďuje nejvíce lidí kolem hudebního řemesla - od muzikantů až po vydavatelství. Konkurence tam je obrovská a chudých pouličních zpěváků habaděj, takže Jepther musel každý den a noc tvrdě makat na tom, aby si vůbec někdo všimnul jeho sametově melodického hlasu.

Na poprvé mu to nevyšlo, takže se vrátil domů, aby prodával ovoce a zeleninu na místním trhu. Po roce mu to ale přesto nedalo a tak se vrátil s odhodláním, že tentokráte bude mít více víry a štěstí. Podle vlastních slov to podruhé vzal s mnohem větší pokorou a vážností, což se mu i vyplatilo - vedle vystupování s různými sound systémy začal brzy i nahrávat dubplates pro lidi, jako je Earl Haynes, Castor Brown nebo Homer Harris, který byl i tím, kdo jej pokřtil přezdívkou Lucky Luciano podle proslulého filmového mafiána. Brzy poté následovalo split album Stuck on You z roku 1993 a hlavně o rok později důležitá spolupráce pro Big Ship, label známého zpěváka Freddie McGregora, kde Luciano natočil své první album Shake it up Tonight, které díky Freddieho konexím slavilo úspěch i ve Velké Británii. Po těchto nahrávkách si jej navíc všimli i další důležití producenti, jako je Sky High, studia Diamond Rush, Pickout a hlavně Phillip "Fatis" Burell, který Luciana podpořil nejzásadněji a přemluvil jej, aby se více věnoval psaní vlastních písniček.

koncentrace před koncertem..Fatis je šéf Xterminator Records, kde navíc na kvalitu riddimů dohlíží sám král bubeníků Sly Dunbar z party Taxi Gang. Pro tento label tou dobou pracovali i další opravdu špičkový muzikanti, jako je Dean Fraser, Sly & Robbie, kapela Firehouse Crew nebo kytarista Cat Coore z Third World (který mimo jiné prosadil v úplných začátcích mladíka jménem Sean Paul). Label Xterminator se tak stal na Jamajce v polovině 90. let průkopnickým vydavatelstvím, které zásadně posunulo vývoj reggae, podobně jako to byl label Penthouse v 80. letech. Terminátoři si dali záležet na dokonalých aranžmá a kvalitním moderním zvuku srovnatelným se západní produkcí, ale zároveň zachovali cenné zkušenosti a hodnoty z jamajské hudební historie. Toto nové pojetí, které opět upřednostnilo živou basu a bicí před počítačem, oživilo zvuk celé současné reggae scény na Jamajce i ve světě. Vedle Luciana navíc u Xterminator vydávali i pánové Sizzla, Tony Rebel, Capleton nebo Cocoa Tea, takže Mr. Burell měl skutečně všechny potřebné ingredience, aby vytvořil elixír, který dokázal i v obrovské konkurenci stovek jamajských studií zásadně prosadit nový hudební směr, který propojuje reggae a dancehall.

Kdo by odolal?Phillip "Fatis" Burrell tak má na kontě dosud nejdůležitější desky Lucianovy kariéry - alba Back to Africa a One Way Ticket z roku 1994 a hlavně desku Where There is Life produkovanou o rok později pro Island Records, která je dnes doslova v pozlaceném archívu absolutních klasik. Vedle hitů It´s Me again Jah, Lord Give me Strength nebo Who Could it Be tam najdete například i remix od Jungle Brothers. Toto album umožnilo zásadní turné po celém světě, takže desítky tisíc lidí měly možnost slyšet na vlastní uši, jak tento charismatický rastaman rezonuje láskou a porozuměním a vytváří doslova posvátnou atmosféru přímo na koncertní scéně. Začal tak i velký boom jamajského cultural reggae - kulturního poselství moderního reggae pro tento svět. Mnoho lidí tehdy pochopilo, že to není hudba archívů, právě naopak.

Úvodní žalm... Luciano se tak v mnoha očích stal prorokem, který skrze hudbu šíří Boží poselství míru a pokory v celosvětovém měřítku. Tento status dosud v reggae měli jen mistr Robert Nesta Marley, jeho korunní princ Dennis Brown a případně Peter Tosh, Prince Far I a Garnett Silk, kteří za to všichni draze zaplatili vlastním životem. Luciano se tak dostal do velmi zodpovědné pozice a neuvěřitelně náročného víru událostí. Přesto ale vedle obrovského turné stihnul v roce 1996 připravit album The Messenger, které produkoval opět Phillip "Fatis" Burrell pro Island Records. Tou dobou se ale zároveň vyostřily vztahy v Xterminator, které vyústily až v to, že Luciano opustil label a vzal s sebou i kapelu Firehouse Crew. Jednoduše už nemohl být pod jednou střechou s lidmi, kteří mají tak vyhraněné názory jako Sizzla a Capleton, kteří v rámci společných koncertů propagují bez servítků svou nasranost. Oba tito mladí zpěváci jsou totiž velmi kontroverzními rasta radikály, kteří vyzývají nejen k pálení Babylonu a Vatikánu, ale i všech pokrytců, bezvěrců a hlavně homosexuálů. Proti tomu stojí snaha o porozumění a toleranci, které zastupuje právě Luciano, který je sice také zásadový následovník Boha, ale nepropaguje agresi a nesnášenlivost.

v oblíbeném klobouku, který Lucianovi daroval Baaba MaalSvé pocity z tohoto období brilantně zaznamenal na albu Sweep over my Soul z roku 1999, jehož stejnojmenná ústřední modlitba se stala hymnou mnoha sound systémů i rádií. Luciano si raději zvolil cestu propojování kultur a propagaci humanismu. Dobrým příkladem je například spolupráce se senegalským zpěvákem, který se jmenuje Baaba Maal a kterému hostoval na albu Nomad Soul i na několika jeho koncertech s africkou kapelou Dande Lenol. Vedle toho začal na začátku nového milénia hojně spolupracovat s dalším jamajským zpěvákem jménem Mikey General, který byl původně také u Xterminator. Společně v roce 2000 vydali například album Wisdom Knowledge & Overstanding nebo je můžete najít na videu z velkého koncertu v londýnské Astorii. Zajímavým záznamem této Lucianovy periody je například i album Live in Venezuela.

stále v akciHned dalších dvou studiových alba se příznivci roots & culture reggae dočkali už na jaře následujícího roku. Na Jamajce vyšla u VP Records deska A New Day, kterou produkoval Dean Fraser a pro britský label Jet Star připravilo duo Mafia & Fluxy album Great Controversy. Obě nahrávky rozhodně stojí za poslech, alespoň můžete najít rozdíly v reggae produkovaném v Británii a přímo na Jamajce. Zároveň je ale třeba říct, že se tou dobou začali objevovat hlasy, že se Luciano už příliš opakuje a dává přednost kvantitě před kvalitou. Tou dobou totiž zároveň vyšlo u různých studií na Jamajce hodně 7´singlů, které měly kolísající standard kvality.

Každopádně Luciano na sobě pořád dál pracuje a jeho práce a vývoj jsou ukázkovým příkladem, jak víra a pozitivní postoj uskutečňují zázraky. V roce 2002 vyšla krásná kompilace Duets plná opravdu zajímavých kombinací s nejrůznějšími zpěváky a o rok později tu byly hned tři alba! Serve Jah pro VP Records, Visions pro Jet Star a Tell it from the Heart pro německý label Minor7 Flat5. Taky by vás možná zajímalo DVD z koncertu v San Francisku.

s mladými příznivci...Osobně si nemyslím, že by tato nadprodukce byla na škodu, protože i sám Luciano upozorňuje na velký boj světla a stínu, který se teď odehrává na Zemi. Je proto příjemné cítit jeho podporu té pozitivní stránky každého z nás. Máte-li chuť dobít své solární baterie, Luciano bude poprvé v České republice v pražské Roxy 29. července...

http://www.youtube.com/watch?v=FvcaHj8sGJw     video Give prise
Diskografie:

1993 LUCIANO MEETS PRESLEY (Sky High)
1993 MOVING UP (RAS)
1994 DON'T GET CRAZY (Sky High, Charm, RAS)
1994 SHAKE IT UP TONIGHT (Big Ship)
1994 BACK TO AFRICA (Xterminator)
1994 ONE WAY TICKET (Xterminator, VP Records)
1995 WHERE THERE IS LIFE (Island)
1995 AFTER ALL (VP Records)
1997 THE MESSENGER (Island)
1997 JET STAR REGGAE MAX : LUCIANO (Jet Star)
1999 SWEEP OVER MY SOUL (VP Records)
2000 LUCIANO & MIKEY GENERAL: WISDOM KNOWLEDGE & OVERSTANDING (J&D)
2000 LIVE IN VENEZUELA (J&D)
2000 LIVE ! (VP Records)
2001 GREAT CONTROVERSY (Jet Star)
2001 A NEW DAY (VP Records)
2002 THE BEST OF LUCIANO (Xterminator, VP Records)
2002 LUCIANO & BUSHMAN: TOE TO TOE (Jetstar)
2002 DUETS (Jetstar)
2003 SERVE JAH (VP Records)
2003 ULTIMATE COLLECTION (Hip-O Records)
2003 VISIONS (Jetstar)
2003 TELL IT FROM THE HEART (Minor7 Flat5)
2003 LIVE IN SAN FRANCISCO (DVD by 2B1)

Lukáš Kolíbal
foto (c) Julian Schmidt, www.reggaephotos.de [1, 2]
a archív

20.06.2008 16:34:21
payah
Jah bless you
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one