Mofaja is coming.....reggae and dancehall sound system

Za tri kytky kriminal

Zahraniční

Pátek, 14. března 2008. Svátek má Rút, Matylda | dukáty: přihlásit | Nastavit jako domovskou stránku

Tři rostliny konopí? Jen přestupek

velikost textu:
13. března 2008  2:52
Obrat "větší než malé množství drogy" byl léta předmětem sporů i žertů. Nikdo nevěděl, kolik to přesně je. Vláda se to rozhodla určit. Nové nařízení říká, že člověku nehrozí soud, pokud pěstuje jednu až tři rostliny konopí, případně u sebe má až dvacet cigaret marihuany nebo maximálně půl gramu pervitinu.
Podle nedávného průzkumu kouřila marihuanu během posledního roku víc než třetina českých školáků.foto: Profimedia.cz

Podle nedávného průzkumu kouřila marihuanu během posledního roku víc než třetina českých školáků.

Za toto množství může dostat jen pokutu za přestupek. Pokud by měl u sebe více drog, byl by to už trestný čin, za který by mohl dotyčný jít i do vězení.

Změna by se dotkla desetitisíců lidí. Podle nedávného průzkumu kouřila marihuanu během posledního roku víc než třetina českých školáků. Už sama novela rozlišuje nově drogy na měkké a tvrdé. Společně s ní do Sněmovny, která se zákoníkem začne zabývat zítra, doputovalo několik tabulek. Jsou v nich vyjmenované jednotlivé drogy i to, jaké množství bude považováno za "větší než malé".

"Stejně to má upraveno několik evropských států. Je dobré, že bude někde napsáno, že nehrozí trestní stíhání za jednu rostlinu konopí," řekl vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík.

Přestupek, nebo stíhání?
Nejasnosti kolem toho, kdy už hrozí za držení drog pro vlastní potřebu vězení, trvají více než deset let. Zákon, který zavedl frázi "větší než malé množství", odborníci neustále kritizují. Populární skupina Lucie dokonce v roce 1998 vydala album s názvem "Větší než malé množství lásky", kde si ze zákona utahovala.

Policejní prezidium už proto vydalo nařízení, v němž určilo, za kolik gramů pervitinu nebo hašiše hrozí stíhání. Jenže soudy se jí držet nemusely. Nový trestní zákoník to má změnit.

Policejní Národní protidrogová centrále návrh nevadí. Považují ho za zpřesnění toho, co už platí. Ivan Doucha ze sdružení Drop In, které pomáhá závislým, návrh kritizuje. "Chybí v něm, aby museli policisté rozlišovat, na co se konopí pěstují. Řada lidí to dělá třeba kvůli výrobě léčivých mastí," dodal Doucha.

I Nejvyšší soud přitom nedávno naznačil, že by takové rozlišování bylo vhodné. Osvobodil totiž důchodkyni pěstitelku, která užívala "trávu" kvůli bolestem kloubů.

Lidovci jsou proti
Policisté tvrdí, že ani dnes většinu drobných pěstitelů nestíhají. Třeba v roce 2006 jich našli víc než dvanáct set a obvinili jich jen 240. Ostatní zaplatili jen pokutu. "My už nyní máme vlastní kritéria toho, co považujeme za trestné," tvrdí důstojník Národní protidrogové centrály Břetislav Brejcha.

"Jsou dost podobná tomu, co se nyní objevilo v návrhu zákona. Proto nám to rozhodně nevadí," dodal. Vládní návrh také vůbec poprvé stanovuje, kdy může policie stíhat sběratele halucinogenních lysohlávek, které jsou mezi mladými lidmi velmi populární.

Už nyní je jisté, že se o novince v trestním zákoníku bude ve Sněmovně bouřlivě diskutovat. Kritizují ji především lidovci. "Dám pozměňovací návrh, aby zůstala dnešní úprava. Nechceme za každou cenu postihovat konzumenty drog, ale stát nesmí oslabit svoji pozici vůči dealerům. Každý další ústupek posílí právě je," varoval lidovecký ministr a poslanec Cyril Svoboda.

14.03.2008 17:29:29
payah
Jah bless you
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one