Mofaja is coming.....reggae and dancehall sound system

Kdo je Rasta?

Kdo je Rasta? - obrázek

Kdo je Rasta? - obrázek

Jah Ganja Dreadlocks
Zkuste si nějakou dobu nečesat vlasy. Začnou se vám na nich tvořit dready. Ten, kdo tyhle nerozčesatelné copánky poprvé pojmenoval, je na hlavě asi nikdy neměl. Spíš naopak: ten účes se mu musel zdát dost příšerný. Název "dreadlocks" bychom totiž mohli přeložit zhruba jako "strašlivé kadeře".

POKUD VÁM TAKY NAHÁNĚJÍ HRŮZU, používejte kondicionér a hřeben tak často jak je to jen možné.: Jakmile totiž na čas péči o vlasy zanedbáte, začne se zcela jistě vyplňovat teorie mnoha zarytých rastamanů. Ti tvrdí, že dready jsou nejpřirozenějším a hlavně jediným správným účesem lidského pokolení.

Začalo to na Jamajce.
To, že se vlasy mohou komukoli bez větší námahy samy cuchat do chomáčů, tady bylo samozdřejmě dřív než každodenní hygiena. Dreadům byla ale ve středověku připisována zvláštní moc, což mohlo klidně stačit k nařknutí z čarodejnictví. To jejich popularitě samozdřejmě nijak nepřidávalo. O něco tolerantnější dvanácté století ale přineslo nečekané možnosti. O masovou popularitu dreadů se postaral kultovní rastaman BOB MARLEY (1945+1981), kterému se podařilo z Jamajky rozšířit do světa zprofanovaný hudební styl reggae. Všichni už tedy víme, že jde o hudbu postavenou na amerického soulu a rhythm a blues s Jamajskou lidovou taneční hudbou. Marley v roce 1967 konvertoval k rastafariankému náboženství, které se potom stalo ústředním tématem k jeho hudbě. Jde o duchovní hnutí vzniklé ve dvacátých letech tohoto století, podle kterého je jediný opravdovím opravdovím bohem etiopský císař Haile Selassie (1892+1975), Původně známí pod jménem Ras Tafari. Starozákonní Sion leží podle tohoto výkladu světa v Etiopii. Rastafariani totiž tvrdí, že běloští kazatelé úmyslně zatajili světu fakt, že Adam a Ježíš byli černoši, odmítají byrokratické struktůry v církvi a protestují proti tomu že se církevní představitelé zapojují do politiky. Bob Marley, který nosil dready neustále, je tíky svému hudebnímu nadání samozdřejmě odpovědný jednak za širokou popularitu reggae a jednak za to, že s rastafarianstvím si dnes nejvíc lidí automaticky spojuje právě afroameričany a jejich dready.

Věci sou jinak.
Nenecháte se ale zmást. I když vám třeba skupinka lidí sedící v něktré z čajoven může svím účesem připomínat rastafariany, prvni dojem v tomto pripade neprozrazuje vsechno. Důležitý je jen světonázor s reggae spojený. Pravý rastafarian totiž pochopitelně není ten kdo si nechal na hlavě vytvořit podle poslení módy divoké hady. Raastafarián je ten, jak říkaj zasvěcený, pouze ten kdo "nosí reggae v srdci". Existuje spousta nepravověrných, kterým se dready prostě líbý, ale k ničemu je to nezavazuje. Dready přitom nejsou mezi příznivci jamajskoetiopske kulturi rozhodující. Simpazianty Haileho Selassieho spojují i jiné prvky. Jsou to především klidní a veselí lidé kterí mají vřelí vstah k muzice a hlavně ke konopí.Kouření marihuany v tomto světě patří k běžným rytuálům a nemůže chybět na žádném rastamanském díchánku. Rastamani vnímají ganju jako nejlepší lék a poté co jí poprvé ochutnají, každému vysvětlují že je to nejvěčí milodar. Jako důkaz používají zajímavou interpretaci pasáže z Bible, kde se můžete dočíst že Bůh dal lidem víno. "to je záměrně překroucený překlad" , vyvedou vás z omilu rastafariani. Správná verze podle nich zní takto: Bůh dal lidem rostlinu. Dal jim tedy rostlinu, která roste volně v přírodě, zbližuje lidi a v její společnosti je ještě lépe dávají vnímat rytmu reggae. záleží jenom na tom, kolik milodaru je zrovna k dyspozici. Není divu: během dlouhé cesty životem mohou úvahy samozdřejmě sklouznout z cesty. Pak se třeba dovíme, že Keltové měli dready určitě, Adam a Eva nepochybně taky. Nebo to že čeští poslanci kteří mohli schválit takovou zvláštnost jako je "věčí než malé množství"drogy, nechápou v čem kouzlo konopí vlastně tkví. Měli by ho začít rači taky kouřit: byli by šťastnější a klidnější, protože ganja probouzí v lidech jenom to dobré.

Musí to být v srdci.
Zajímavé je že rastafariany nepřistihnete moc často u piva. Bůh jim přece dal rostlinu a ne vírobek. Na tom se shodnou snad uplně všichni. Konopí je všelék. Žádný další zásady u rastafarianů neplatí. Ti, s nimiž se potkáme na ulici v čajovnách a nebo v klubech si věčinou zakládají na jediné věci. Aby byla zachována jejich osobní inentita, aby nebyli škatulkovaný, aby bylo jasný že si každý žije tak jak zrovna chce. "Hlavní je respekt. Systém odmítáme", tak bude pravděpodobně znít odpověď, když se zeptáte co kromně marihuany mají tyhle lidi společného. Neviznačují se módním oblečením. Naopak působý dojmem že na na nich samotných záleží ze všeho nejméně. tolik si zakládají na tom že sou každý jiný a že nerespektují žádná pravidla , že se to dá uvést paradoxně jako jejich další charakteriestika. V mnohém připomínají anarchysty. Pokud vás napadá otázka, zda by ste je zahlédli třeba na pražské Global Street Party, tak velkou část z nich určitě ANO. Nebudou ale participovat na rozbýjení výloh. Spíš než na demonstraci proti globalizaci by je asi zvedl ze židle hudební festival. Mohli by tam hrát třeba Hypnotix, Švihadlo, DJové Liquid A, Bourama nebo Babylonrocker. Kouřila by se marihuana, všichni by se cítili jako bratři a sestry. Nebyl by problém si jen tak od cesty zafilozofovat o tom, že reggae nepochopí každý. Je to věc, která se nedá popsat ani předat. Člověk ho totiž musí mít v srdci.

Zdroj - http://flash.czweb.org/menu.htm
28.03.2008 19:24:08
payah
Jah bless you
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one