Mofaja is coming.....reggae and dancehall sound system

Report ze Sizzly

Na Den Matek (a také na výročí smrti Boba Marleyho) poctil Prahu svou návštěvou Sizzla Kalonji, patrně nejkontroverznější postava současného reggae a přitom umělec velmi populární a to i mezi místním massivem. Takže motivace pro návštěvu Lucerna Music Baru v podstatě jednoznačná, jelikož koncert takové star se už nemusí opakovat. Navíc do posledních dnů kolovaly zvěsti, že Sizzla nepřijede...

Na internetu se totiž objevily zprávy, podle nichž mu odpovědné úřady v Německu odmítly udělit vízum ( nicméně od té doby, co jsme v Schengenu -a s námi i Maďaři a Poláci- to Sizzlu stejně nemusí zajímat). Naštěstí tedy nedošlo k tragickému scénáři a ve vlahý nedělní večer jsme se mohli sejít v Lucerně natěšeni na velký zážitek. Trochu překvapivě tam bylo docela k hnutí, klub sice plný, ale už jsem tam zažil větší davy (že by daň za nedělní termín?).

Jako předkrm servírovali chlapci z Beat Promotion obvyklé menu sestávající z Big Famili s oblohou z United Flavour. Jindy žádanou stravu ale asi každý jen ve zkratce rozžvýkal, neboť – kluci prominou- hlavní chod byl tentokrát někde jinde. A tak jen co Velká Rodinka dohrála, ožilo pódium čilým ruchem a vše se chystalo na hlavní představení. Bez zbytečných průtahů nastoupila na plac Sizzlova doprovodná kapela Firehouse Crew, tedy jednou basa, jednou bicí, dvakrát klávesy a jeden hudebník-Ferda Mravenec-nástroje všeho druhu (převážně však perkuse).


Sizzlův MC by klidně mohl hrát ve filmu 'Muž s cejchem smrti'...

Na pódium přišel rastafariánský spíkr s divoce rostoucími locky, pozdravil publikum, uvedl kapelu a pak už se děly věci. Firehouse Crew se uvedli několika instrumentálkami na téma populární riddim (jestli si to dobře pamatuju, tak Truths & Rights, Come Around a obligátní World A Music) a od prvních tónů bylo jasně patrný, že tohle je pořádně našlápnutý band. Jen co si hoši užili trochu slávy, už se zase hrnul na pódium MC (čili jak u nás v reggae říkáme Pán Ceremonie) a představil nám Sizzlova ‘otvírače‘, jehož jméno mi nějak uniklo.


Kalonjiho předskokan-stylizace ála Gregory Isaacs, první vál cover Altona Ellise 'Rocksteady'

Chlapík si dal pár převážně sladších věcí ve stylu ‘Everton Blender sings Beres Hammond‘. Trapas to nebyl, ale k zázraku to mělo daleko a jestli umřu aniž bych ho ještě někdy slyšel, tak neodejdu z tohoto světa nespokojen. Takže když tak po desetiminutovce sbalil svých pár švestek, sotva kdo slzu ronil, ostatně nebyl důvod, jelikož MC už volal na plac hlavní star, přímo z Kingston, Jamaica, Mr.Sizzla Kalonji. Sizzla to tradičně rozjel ze zákulisí, aby se pak efektně objevil na pódiu v půlce Holding Firm jsa oděn v módní džiny, košili s kravatou a světlý krémový svetřík, takže nebýt zeleného turbanu, vypadal by spíš jako studentík z anglické univerzity, než jakou rozzuřený bobo dread pálící Babylon na každém kroku.


'I've been here all day of my life, Works good and queer I behold with my sight...'

Show rozjel sprškou roots& culture ve stylu Got It Right Here, Simplicity, Guide Over Us, Rise To The Occasion, Blaze Up Di Chalwa, sem tam to přisladil jako v Just Of One Of Those Days a pochopitelně si nemohl odpustit ani Thank U Mama. Sizzla se snažil se střídavým úspěchem komunikovat s publikem a hecovat ho k ještě větší reakci, ale občas to ztroskotalo na jazykové bariéře a někdy na logistické nepřipravenosti (s dvaceti zapalovači se magická atmosféra opravdu neudělá).


'Mi seh hotta fyah, yuh seh bun!'

Jinak překvapivě ani moc ‘nepůlapoval‘, koncert slušně odsýpal a asi tak za hodinu a půl nám Sizzla poděkoval za pozornost, vyjádřil přesvědčení, že se uvidíme i někdy příště a zmizel v zákulisí. Za celý ansámbl pak díky zopakoval i MC a kdo čekal přídavek, tak pochopil, že tentokrát se bez něj bude muset obejít.

Celkově vzato to byla povedená party, ale když bych to měl srovnat s loňským Capletonem, tak Shango (nejen) mě rozpálil víc. Jeho stage show byla propracovanější a i celý koncert měl lepší atmosféru. Ve srovnání s tím byl Sizzla fajn, ovšem nějak cítím v kostech, že Michael Rose na Real Beatu bude ještě o stupínek lepší:)

16.05.2008 17:10:41
payah
Jah bless you
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one